“Ко заборави, сам је заборављен“

Posted by on 19/04/2021

Наши ученици су снимили кратки филм под насловом “Ко заборави, сам је заборављен“ , а у оквиру седмице културе сјећања на јасеновачке жртве. Ово је текст који су изговарали наши ученици у краткој видео форми која је приказана на Јавном сервису РТРС у Јутарњем програму.

Површина јасеновачких логора приближно је једнака површини 150 фудбалских стадиона!

• Застрашујућа је чињеница да је у периоду од 1941. до 1945. године у јасеновачким логорима страдало преко 73000 дјеце!
  • Најмлађи су били још у колијевкама, а најстарији су имали око 14 година.
  • Аушвиц је ослободила Црвена армија, на Светог Саву, 27. јануара 1945. године. Јасеновац никада није ослобођен!
  • Ноћу, између 21. и 22. априла 1945. године, група посљедњих затвореника одлучила се на покушај пробоја из логора, знајући да немају шта изгубити.
  • Од њих око 1000, пробој је преживјело приближно 100.
  • Жртве имају право на НЕЗАБОРАВ!
  • Младе генерације имају право да знају ИСТИНУ!
  • Историчари и званичници имају ДУЖНОСТ и ОБАВЕЗУ да спријече да се страдања икада више понове!

Ово је наш допринос.

Comments are closed.